- Tilt Tension Control: Recline rate adapts to weight of user.
- Tilt Lock: Locks out tilt function.
- Synchro-Tilt: Back reclines in a preset ratio to seat.
- Seat Height Adjustment: Sets seat height to desired position relative to floor.
- Waterfall Seat: Front of cushion slopes to reduce pressure on the back of the knees.
- Width Adjustable Arms: Adjusts arms in or out for proper ergonomic positioning.
- Arm Height Adjustment: Adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated.
Eurotech Apollo Synchro High Back Chair - Cafe Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - High Back - 5-star Base - Dillon Stratus - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Contoured ~ Padded |
| Product Name | Apollo Synchro High Back Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 44.5" |
| Features | Breathable ~ Synchrone Mechanism ~ Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Reclined ~ Arm Width Adjustment ~ Arm Height Adjustment ~ Mobility |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: HONALTT1UUBLK6 Stock Available
-
Product Code: HONALTT1UMBLKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU104 Stock Available
-
Product Code: HONIWMMKD2FC10DPlace on Order
-
Product Code: HONNR12SAFC19DWPlace on Order
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKPlace on Order
-
Product Code: EUT498SL88Place on Order
-
Product Code: EUT498SL85Place on Order
-
Product Code: EUT498SL48Place on Order
-
Product Code: EUT498SL41Place on Order
-
Product Code: EUT498SL32Place on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP82DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP46DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP22DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP19DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP10DW2 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU191 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC49TKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONCMY1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: LLR83307176 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMNC10TK10 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK3 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: LLR83104Place on Order
-
Product Code: SKU-3008575Place on Order
-
Product Code: HONSVM1ALC90TKPlace on Order
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK9 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU1013 Stock Available
