- Let the air, and the comfort, flow freely.
- Breathable, four-way stretch, mesh mid-back design.
- Advanced synchro-tilt control mechanism.
- Height- and width-adjustable arms.
- Easy assembly.
<
>
HON Ignition HIWMMKD Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Fog Back Color - Ilira-stretch Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Contoured ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Ignition HIWMMKD Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Features | Comfortable ~ Versatile ~ Adjustable Base ~ Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Dual Wheel Caster ~ Breathable ~ Tilt Lock |
| Height | 44.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: HONALTT1UMBLKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK3 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: LLR83307176 Stock Available
-
Product Code: SKU-3008575Place on Order
-
Product Code: HONI2M2AMNC10TK10 Stock Available
Reviews
No Reviews
