Eurotech Apollo Synchro Mid-Back Chair - Avocado Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - Mid Back - 5-star Base - Dillon Sage - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Contoured ~ Padded |
| Product Name | Apollo Synchro Mid-Back Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Height | 38.5" |
| Features | Comfortable ~ Adjustable ~ Breathable ~ Upholstered Back ~ Tilt Tension ~ Reclined ~ Tilt Lock ~ Synchro Tilt ~ Arm Width Adjustment ~ Arm Height Adjustment ~ Mobility ~ Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Backrest |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Mid Back Task Chair combines value, comfort, adjustability and quality to create a perennial favorite. Breathable, mesh back provides increased airflow and maximum comfort for all-day sitting. Ratchet back adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support and comfort. Tilt-tension control features a recline rate that adapts to your weight. Lockout tilt function prevents tilting. Synchro-tilt mechanism lets the back recline in a preset ratio to the seat for relaxed positioning. Fabric-upholstered, padded, waterfall seat with sloping front reduces pressure on back of knees. Width-adjustable and height-adjustable arms move in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Seat-height adjustment sets seat height to your desired position relative to the floor. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: HONALTT1UUBLK6 Stock Available
-
Product Code: HONALTT1UMBLKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU104 Stock Available
-
Product Code: HONIWMMKD2FC10DPlace on Order
-
Product Code: HONNR12SAFC19DWPlace on Order
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKPlace on Order
-
Product Code: EUT498SL88Place on Order
-
Product Code: EUT498SL85Place on Order
-
Product Code: EUT498SL48Place on Order
-
Product Code: EUT498SL41Place on Order
-
Product Code: EUT498SL32Place on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP82DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP46DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP22DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP19DWPlace on Order
-
Product Code: HONSVTM2FCP10DW2 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU191 Stock Available
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK3 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2MRL2AC49TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKPlace on Order
-
Product Code: HONCMZ1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONCMY1ACU84Place on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKPlace on Order
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKPlace on Order
-
Product Code: LLR83307176 Stock Available
-
Product Code: LLR83104Place on Order
-
Product Code: SKU-3008575Place on Order
-
Product Code: HONSVM1ALC90TKPlace on Order
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK9 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU1013 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMNC10TK10 Stock Available
