- Slim profile makes it easy to put this trash can anywhere.
- Venting channels make liner removal easy.
- Can liner cinches to make removal easy.
Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container - 23 gal Capacity - Handle, Durable, Recyclable - 30" Height x 22" Width x 11" Depth - Blue - 1 Each
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 22" |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This 23-gallon Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Place on Order
-
Product Code: RCP18675318 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGCTPlace on Order
-
Product Code: RCP264360YLCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT42 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECTPlace on Order
-
Product Code: RCP263200GYCT30 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTPlace on Order
-
Product Code: RCP1779739CTPlace on Order
-
Product Code: RCP395800BGPlace on Order
