Rubbermaid Commercial Vented Brute 32-gallon Container
Product Details
General Information
| Capacity | 32 gal |
| Product Color | Black |
| Product Name | Vented Brute 32-gallon Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 21.9" |
| Depth | 26" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 27.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute container without lid features innovative solutions for making refuse collection and storage more efficient. Proprietary design constructed with the highest-quality material plus a UV inhibitor ensures long life in even the most extreme commercial environments. It will not fade, warp, crack or crush. Seamless construction makes cleaning the round container easier. Reinforced base is specifically engineered to be dragged over rough surfaces, extending life and overall durability, even in the toughest environments. Rounded handles make lifting and moving easier. Handles are reinforced to resist tearing or damage from even the heaviest loads. Rim features integrated rib structure to increase strength and resist crushing.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Place on Order
-
Product Code: RCP1926827CTPlace on Order
-
Product Code: RCP17797347 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18DPOPlace on Order
-
Product Code: HLCHLS13STVPlace on Order
-
Product Code: RCP354060GYCT21 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT26 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YLCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT42 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECTPlace on Order
-
Product Code: RCP262000GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT3 Stock Available
-
Product Code: RCP1955959CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT50 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTPlace on Order
-
Product Code: RCP1926827Place on Order
-
Product Code: RCP1779739CTPlace on Order
-
Product Code: GJO60465207 Stock Available
-
Product Code: GJO1158130 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY21 Stock Available
-
Product Code: GJO11581CT6 Stock Available
