<
>
Rubbermaid Commercial Brute Square Container - 40 gal Capacity - Square - Rounded Corner, Handle, Smooth, Easy to Clean - 28.8" Height x 27" Width x 23.3" Depth - Gray - 4 / Carton
Place on Order
Product Details
General Information
| Capacity | 40 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 27" |
| Product Name | Brute Square Container |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 28.8" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute Square Containers without lids provide more capacity for storage or refuse collection. Square shape offers up to 14 percent more capacity than round containers. Nesting handles allow secure fit for side-by-side use. Rounded corners and smooth contours are easy to clean. Container is USDA Meat and Poultry Equipment Group Listed and assists in complying with HACCP guidelines. Tight-fitting lid (sold separately) helps protect dry goods and other contents.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Place on Order
-
Product Code: RCP1926827CTPlace on Order
-
Product Code: RCP17797347 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18DPOPlace on Order
-
Product Code: HLCHLS13STVPlace on Order
-
Product Code: RCP354060GYCT21 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT26 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YLCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT42 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECTPlace on Order
-
Product Code: RCP262000GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT3 Stock Available
-
Product Code: RCP1955959CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT50 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTPlace on Order
-
Product Code: RCP1926827Place on Order
-
Product Code: RCP1779739CTPlace on Order
-
Product Code: GJO60465207 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY21 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
