<
>
Boss B9479 CaressoftPlus Guest Executive Chair - Gray Seat Color - Vinyl Seat Material - Gray Back Color - High Back - Cantilever Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | Cantilever |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | B9479 CaressoftPlus Guest Executive Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Contemporary Style ~ Breathable ~ Durable ~ Padded Arm ~ Upholstered |
| Height | 39" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive guest chair features a stylish design to add a pop of modernism to any room or office. CaressoftPlus upholstery gives you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Sleek cantilever base keeps this chair modern to blend seamlessly into most rooms. Guest chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
