- Beautifully upholstered with ultra-soft, durable and breathable
- CaressoftPlus upholstery
- Passive ergonomic seating with built-in lumbar support
- Chrome padded armrests
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
<
>
Boss Modern Executive Conference Chair-Ribbed Grey - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - 5-star Base - Ribbed Gray - Armrest - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Ribbed Gray |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 27" |
| Product Name | Modern Executive Conference Chair-Ribbed Grey |
| Depth | 30" |
| Country of Origin | China |
| Height | 43" |
| Features | Hooded Double Wheel Caster ~ Gas Lift ~ Padded Armrest ~ Spring Tilt Mechanism ~ Mobility ~ Upright Locking ~ Durable ~ Comfortable ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Conference chair is made with CaressoftPlus to provide an ultra-soft, breathable upholstery that looks and feels like leather. Spring tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and allows you to transfer some of the upper body weight to the backrest of the chair. Fancy chrome base with dual-wheel casters allows the chair to roll smoothly for effortless movements. Conference chair is designed to support up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624579 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
