- Tilt Tension Control
- Center-Tilt
- Tilt Lock
- Back Angle Adjustment
- Seat Height Adjustment
- Waterfall Seat
- Forward Seat Tilt
- Width Adjustable Arms
- Arm Height Adjustment
- Seat Angle Adjustment
Eurotech 4x4xl High Back Task Chair - Red Rock Seat Color - Canyon Vinyl Seat Material - Red Rock Back Color - Canyon Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Canyon Red Rock - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Contoured ~ Cushioned ~ Ergonomic ~ Angle Adjustment |
| Product Name | 4x4xl High Back Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 21" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Height | 40" |
| Features | Tilt Lock ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Back Height Adjustment ~ Back Angle Adjustment |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
4x4xl High Back Task Chair is an economical chair that provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a computer keyboard. Arm-height adjustment lets you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Canyon vinyl-upholstered chair adds soft comfort to any space.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR63271Place on Order
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
-
Product Code: BVM7551EPlace on Order
-
Product Code: BVM7550EPlace on Order
-
Product Code: BVM7501BLKPlace on Order
-
Product Code: BVM7500DPlace on Order
-
Product Code: BVM7500BLKPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201049 Stock Available
-
Product Code: LLR6204033 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94105Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94103Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94102Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94101Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94077Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94076Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94075Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94073Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94071Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94069Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94010Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94008Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94007Place on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
