Eurotech 4x4sl with Seat Slider - Breezy Seat Color - Canyon Vinyl Seat Material - Breezy Back Color - Canyon Vinyl Back Material - 5-star Base - Castillo Breezy - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Angle Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Product Name | 4x4sl with Seat Slider |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Backrest ~ Reclined ~ Tilt Lock ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Back Height Adjustment ~ Back Angle Adjustment ~ Contoured Cushion ~ Seat Slider ~ Arm Width Adjustment ~ Center Tilt |
| Height | 40" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
4x4sl Task Chair with Seat Slider provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Adjust seat depth relative to the back. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a keyboard. Arm-height adjustment allows you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Castillo vinyl-upholstered chair adds comfort to any space.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR63271Place on Order
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
-
Product Code: BVM7551EPlace on Order
-
Product Code: BVM7550EPlace on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
-
Product Code: BVM7501BLKPlace on Order
-
Product Code: BVM7500BLKPlace on Order
