- Beautifully upholstered with ultra-soft, durable and breathable
- CaressoftPlus upholstery
- Passive ergonomic seating with built-in lumbar support
- Chrome padded armrests
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
Boss Modern Executive Conference Chair-Grey - Gray Seat Color - Vinyl Seat Material - Gray Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Modern Executive Conference Chair-Grey |
| Width | 27" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30" |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Height | 43" |
| Features | Gas Lift ~ Padded Armrest ~ Durable ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Mobility ~ Upright Locking ~ Spring Tilt Mechanism |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
The Modern Executive Conference Chair features CaressoftPlus upholstery to give you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 27" chrome base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Padded, stationary loop arms are ergonomically shaped for comfort and extended use. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Executive chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
