<
>
Boss Hinged Arm Executive Chair - Black, Gray Seat Color - Vinyl Seat Material - Black, Gray Back Color - Vinyl Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Lockable |
| Product Name | Hinged Arm Executive Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Upholstered ~ Comfortable ~ Durable ~ Cushioned Back ~ Pivoting Arm ~ Synchro Tilt ~ Adjustable Tilt ~ Tension Control ~ Infinite Lock ~ Gas Lift ~ Upright Locking ~ Dual Wheel Caster |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive Chair with hinged arms is beautifully upholstered in Caressoft for the kind of comfort and durability required for a long day at the office. It features a designer, stitched back cushion and pivoting hinge arms that allow the seat and back to move independently in tandem with the two-to-one synchro-tilt mechanism and adjustable tilt tension control. Seat tilt locks in any position within the tilt range for a truly personalized seating experience.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624579 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
