- Upholstered with ultra soft, durable and breathable White CaressoftPlus™ upholstery
- Executive mid back styling
- Metal chrome plated arms topped with hard arm pads
- Heavy duty 2 paddle spring tilt mechanism with infinite lock
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
Boss CaressoftPlus? Executive Mid-Back Chair - White Seat Color - Vinyl Seat Material - White Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | CaressoftPlus? Executive Mid-Back Chair |
| Width | 27" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Gas Lift ~ Upright Locking ~ Comfortable ~ Spring Tilt Mechanism ~ Breathable ~ Heavy Duty ~ Tilt Tension ~ Durable ~ Easy Clean ~ Sturdy ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Padded Arm |
| Height | 41" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive chair with a mid back features CaressoftPlus upholstery to give you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 27" chrome base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Executive chair supports up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR63271Place on Order
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624579 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
-
Product Code: BVM7551EPlace on Order
-
Product Code: BVM7550EPlace on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
-
Product Code: BVM7501BLKPlace on Order
-
Product Code: BVM7500DPlace on Order
-
Product Code: BVM7500BLKPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201036 Stock Available
-
Product Code: LLR6204030 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94105Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94103Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94102Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94101Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94077Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94076Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94075Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94073Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94071Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94069Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94010Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94008Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94007Place on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
