- Upholstered with ultra soft, durable and breathable White CaressoftPlus™ upholstery
- Executive high back styling
- Metal chrome plated arms topped with hard arm pads
- Heavy duty 2 paddle spring tilt mechanism with infinite lock
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
<
>
Boss Executive CaressoftPlus? Chair with Metal Chrome Finish - White Seat Color - Vinyl Seat Material - White Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 27" |
| Product Name | Executive CaressoftPlus? Chair with Metal Chrome Finish |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | China |
| Height | 47" |
| Features | Gas Lift ~ Upright Locking ~ Comfortable ~ Spring Tilt Mechanism ~ Heavy Duty ~ Tilt Tension ~ Breathable ~ Durable ~ Easy Clean ~ Sturdy ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Padded Arm |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive CaressoftPlus Chair with metal chrome finish delivers comfort, style and easy use. Two-paddle mechanism with a heavy-duty construction uses one paddle to lift and the other paddle to release spring tilt or lock. CaressoftPlus vinyl upholstery on the seat and back is ultra-soft and breathable. It looks and feels like leather, but more durable and is easy to clean. Functions include tilt tension, pneumatic gas lift to adjust seat from 20" to 23" and upright lock. Sturdy, 27" chrome base includes 2" nylon, dual-wheeled casters. Executive chair also features fixed arms and holds up to 275 lb. Seat measures 20" wide x 21-1/2" deep. Back size is 20" wide x 24-1/2" high.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR63271Place on Order
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
-
Product Code: BVM7551EPlace on Order
-
Product Code: BVM7550EPlace on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
-
Product Code: BVM7501BLKPlace on Order
-
Product Code: BVM7500DPlace on Order
-
Product Code: BVM7500BLKPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201049 Stock Available
-
Product Code: LLR6204033 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94105Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94103Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94102Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94101Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94077Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94076Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94075Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94073Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94071Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94069Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94010Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94008Place on Order
-
Product Code: EUTMTHB94007Place on Order
-
Product Code: BVM7501DPlace on Order
Reviews
No Reviews
