<
>
Boss Executive LeatherPlus Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Carton
3 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Executive LeatherPlus Chair |
| Width | 27.5" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 31" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Upholstered Back ~ Durable ~ Comfortable ~ Padded Arm ~ Upright Locking ~ Gas Lift ~ Spring Tilt Mechanism ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Dual Wheel Caster |
| Height | 47.5" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive Chair is the perfect complement to any office. Upholstered with LeatherPlus, a combination of leather and polyurethane that promotes exquisite softness and durability, this chair is more than capable of taking comfortable seating to a new level. Passive ergonomic seating has integrated lumbar support for your lower back. Padded, flip armrests covered in the same elegant upholstery help you stay comfortable through extended use. Upright locking position stays securely positioned. It also includes pneumatic, gas lift, seat-height adjustment; spring-tilt mechanism and adjustable tilt tension control.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624583 Stock Available
-
Product Code: LLR8624034 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP6 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4115Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4114Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4113Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4112Place on Order
-
Product Code: NTF1780M1A4111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Place on Order
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Place on Order
-
Product Code: BOPB8871BKPlace on Order
-
Product Code: BOPB9479GYPlace on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
